Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Time to read
1 minute
Read so far

Team and individual placings from regional XC meets listed

Posted in:

Following are results for local teams at last weekend’s regional cross country meets in Enid.

(Ed. note: Stories can be found on Page 7 of this edition.)

If a county school had a full team compete, the team standings for that race are listed.

If not, only individual placings are listed.

For the individuals listed from full teams, there will be two placings. The first is the overall finish. The second placing is the one that counted toward the team total.

Class 4A

Girls

(3,200 m)

Weatherford 77 Kingfisher 80 Community Christian 85 Harrah 88 Anadarko 107 Elk City 162 Perkins-Tryon 177 Mannford 192 Cushing 207 McLoud 222

Kingfisher - Zoey Evans, fifth (fourth), 12:39.2; Katon Lunsford, sixth (fifth), 13:02.6; Ashtin Witt, 12th (10th), 13:30.8; Dani Ramirez, 34th (30th), 14:35.8; Allyson Scammahorn, 35th (31st), 14:36.8; Jacee Mueggenborg, 40th (35th), 14:54.1; Andrea Becerra, 41st (36th), 14:56.0

Boys

(5K)

Weatherford 64 Community Christian 66 Anadarko 82 Harding Charter Prep 90 Bethany 108 Elk City 133 Kingfisher 170 Mannford 258 Cleveland 261 Clinton 266 Cushing 275

Kingfisher - Jon Henry, 10th (10th), 17:36.6; Jayden Newkirk, 19th (19th), 18:13.2; Joel Munoz, 29th (29th), 19:03.4; Diego Olivares, 58th (55th), 20:37.5; McCall Sinclair, 61st (57th), 20:55.0; Aryan Haro, 78th (69th), 23:01.7

Class 3A

Girls

(3,200 m)

Dove Science 45 Chandler 93 Chisholm 108 Christian Heritage 124 Heritage Hall 131 Alva 149 Crossings Christian 178 Oklahoma Christian 186 Prague 190 Riverside 210 Washington 214 Hennessey 253

Hennessey - Jamie Torres, 27th (25th), 14:52.6; Meagon Tillman, 52nd (50th), 15:46.8; Sol Tarango, 58th (56th), 16:07.2; Allison Ferrell, 61st (59th), 16:16.7; Yadira Perez, 65th (63rd), 16:41.4; Naomi Gomez, 66th (64th), 16:42.8; Ana Gonzalez, 82nd (79th), 18:50.1

Boys

(5K)

Hennessey - Noah Moery, 15th, 19:14.5; Marcos Corral, 17th, 19:15.4; Arturo Sanchez, 35th, 20:32.2; Ryan Pribil, 58th, 22:45.5

Class 2A

Girls

(3,200 m)

Cashion - Kaitin Taylor, sixth, 13:01.3; Ema Kuklovska, 80th, 16:34.8

Boys

(5K)

Mooreland 32 Hooker 75 Lomega 125 Hammon 128 Timberlake 133 Kremlin-Hillsdale 141 Oklahoma Bible 153 Buffalo 188 Covington-Douglas 197 Beaver 214

Cashion - Jaron Stone, 45th, 20:56.7; Brycen Hogan, 97th, 25:40.1

Lomega - Tate Ott, fourth (fourth),18:21.7;HectorRivera, 10th (ninth), 18:46.1; Riley Lumpkin, 31st (24th), 20:10.8; Blake Snowden, 62nd (41st), 22:00.9; Dax Duffy, 72 (47th), 22:44.6; Brooks Uhlenhake, 75th (50th), 22:59.3; Jesse Johnston, 83rd (56th), 23:12.1